Polkowickie Dni Teatru
Nurt główny - repertuar
Scena Młodego Widza
Spektakle dla najmłodszych
Filmowy przegląd twórczości teatralnej
Konkursy teatralne
Wystawy
Przegląd twórczości filmowej Jerzego Stuhra
O patronie
Galeria zdjęć


22 lutego, g. 9.00, 11.00 - Kino

Monoblock (grupa młodych niemieckich dramaturgów z Berlina)
CZEŚĆ FASZYSTO!
Lubuski Teatr w Zielonej Górze
reżyseria: Michael Becker

cena biletu: 5 zł


fot. Andrzej Wierdak

Grupa niemieckich skinów napada i brutalnie bije polskich nielegalnych robotników. Jeden z nich ląduje w szpitalu. W policyjnej celi siedzi Rudi, współsprawca napadu, z Polakiem, Janem.

Rozmawiają, kłócą się, wzajemnie obwiniają, aż pomału dochodzą do zgody. Łączy ich między innymi zamiłowanie do samochodów oraz fascynacja filmem "Matrix". Tymczasem nadchodzi wiadomość, że ranny Polak umiera. Christian, szef bandy, każe nieletniemu wziąć na siebie winę - w zamian za przyjęcie do grupy neonazistów.

Światowa premiera "Hallo Nazi!" odbyła się w 2005 roku w Cottbus. W recenzji ze spektaklu napisano: "Sztuka o wielkiej nienawiści na trzy postaci. Tytuł brzmi wabiąco, ale materia jest dużo cięższa. Michael Becker, który reżyseruje , uwrażliwia na powracające i wciąż aktualne wydarzenia, poruszające Łużyce. Ataki na Hindusów i Afgańczyków, napady na lewicujące kluby młodzieżowe. (...) Po spektaklu trwały rozmowy o przypadkach morderstw pośród młodzieży, II wojnie światowej, azylantach i obcokrajowcach. Becker widzi projekt jako głos przeciwko neofaszyzmowi w Niemczech, ale i w innych częściach Europy i świata".

Michael Becker to niemiecki aktor i reżyser, miłośnik Szekspira, Czechowa, Brechta, entuzjasta polskiej dramaturgii - grał w "Panu Jowialskim" Fredry, "Tangu" Mrożka, "Getcie" Sobola. Sympatyk Polski i Polaków.

 


 

31 marca, g. 11.00 - Aula

spektakl wg Skąpca Moliera
HARPAGON
Lubuski Teatr w Zielonej Górze
adaptacja i reżyseria: Tomasz Man

cena biletu: 5 zł


fot. Andrzej Wierdak

60-letni Harpagon, skąpiec i dusigrosz, jest wdowcem, ojcem dwojga dorosłych dzieci. Jego córka, Eliza, zakochuje się z wzajemnością w Walerym, który nie tak dawno uratował jej życie. Młodzi muszą wszakże ukrywać swą miłość ze względu na ojca Elizy. W podobnej sytuacji znajduje się syn Harpagona, Kleant, zakochany w Mariannie, która mieszka niedaleko razem ze swą chorą matką. Dziewczyna jest ładna, dobra, uczciwa, ale niezbyt bogata, w związku z czym Kleant nie może liczyć na przychylność ojca. Harpagon, który też zauważył Mariannę, wpada na pomysł, by się z nią ożenić. Ma też jasno określone plany co do swoich dzieci. Oznajmia Elizie, że wyda ją za Anzelma, człowieka 50-letniego, ale bogatego; synowi natomiast przeznacza majętną wdowę...

Reżyser uwspółcześnił klasyczną już sztukę Moliera i skupił się na tytułowej postaci Harpagona. Stary skąpiec owładnięty jest manią posiadania. Śpiewa o tym nawet i przypomina piosenkę Maryli Rodowicz: "Bo to co nas podnieca, to się nazywa kasa, a kiedy w kasie forsa, to sukces pierwsza klasa".

"To nie ma być obrona starego kutwy, ale obraz człowieka, który ma swoją drogę, cel i sens. A inni mu ją skutecznie utrudniają".
Dorota Żuberek - Gazeta Wyborcza, 2005

 

 

 

Polkowickie Centrum Animacji, ul. Skalników 4, 59-101 Polkowice, tel. 076 746 88 10, e-mail: poczta@pca.art.pl, www.pca.art.pl