7 marca, godz. 19.00 - Aula
UROCZYSTE OTWARCIE
IX POLKOWICKICH DNI TEATRU: Krystyna Janda

Teatr Polonia - Warszawa
STEFCIA ĆWIEK W SZPONACH ŻYCIA
Dubravka Ugrešić

Reżyseria: Krystyna Janda
Przekład: Dorota Jovanka Ćirlić
Scenografia: Magdalena Maciejewska
Obsada: Agnieszka Krukówna, Zofia Merle, Viola Arlak, Michał Piela

stefcia01.jpg stefcia10.jpg stefcia11.jpg stefcia12.jpg stefcia13.jpg
stefcia02.jpg stefcia03.jpg stefcia04.jpg stefcia05.jpg stefcia06.jpg
stefcia07.jpg stefcia08.jpg stefcia07.jpg stefcia08.jpg

fot. Andrzej Wierdak

Bridget Jones najpierw była Chorwatką i mieszkała na Bałkanach przynajmniej do roku 1981. W tym oto roku powstała powieść Dubravki Ugrešić "Stefcia Ćwiek w szponach życia", w której odnajdujemy tematy i klimat późniejszych książek Helen Fielding. Bo tak naprawdę Bridget to Stefcia a Stefcia to Bridget. Gdyby tylko pozamieniać scenografię. Znaczy to, że Stefcia Ćwiek jest pełnokrwistą postacią a jej problemy nie straciły na aktualności.

Nasza bohaterka jest maszynistką, która czeka na miłość swojego życia - czy też po prostu na mężczyznę. Może go w sobie rozkochać albo go uwieść. Byleby tylko dłużej nie być sama. Raz po raz któraś z jej bardziej doświadczonych, niezależnych i uwolnionych od konwenansów koleżanek próbuje wytłumaczyć jej jak to zrobić. I na czym się skupić. Te lekcje okazują się znowu nie tak proste, a winą obarczyć można jedynie nieudaczników, z którymi Stefcia ma do czynienia.

"Komediowe role to środowisko naturalne Krukówny. Jej Stefcia na wszystko, co się wokół dzieje, reaguje krótkim 'Oj!'. Ale potrafi wyrazić tym i zaskoczenie, i smutek, a nawet absolutną aprobatę. Krukówna grała już kilka razy trzpiotowatą bohaterkę, słodką idiotkę. Tutaj jej postać ma w gruncie rzeczy głowę na karku. Potrafi nie zaginąć w gąszczu dobrych rad." (Izabela Szymańska - "Gazeta Wyborcza" 2005)

"Niemal idealna ŤStefcia Ćwiek...ť w reżyserii Jandy jest ciepłym w klimacie, łatwo przyswajalnym spektaklem z dość ostrym dowcipem." (Iza Natasza Czapska - "Życie Warszawy")


© Polkowickie Centrum Animacji, ul. Skalników 4, 59-101 Polkowice, tel. 076 746 88 10, fax 076 746 88 11, e-mail: poczta@pca.art.pl, www.pca.art.pl