9 marca, godz. 19.00 - Aula
Krystyna Janda
UCHO, GARDŁO, NÓŻ
Vedrana Rudan

Teatr Polonia - Warszawa
reżyseria: Krystyna Janda


/spektakl dla widzów dorosłych/

ucho01.jpg ucho10.jpg ucho11.jpg ucho12.jpg ucho13.jpg
ucho02.jpg ucho03.jpg

fot. Andrzej Wierdak

Monodram w wykonaniu Krystyny Jandy mówi o absurdach i koszmarach wojny w byłej Jugosławii. To spektakl ukazujący spustoszenie, jakie w psychice i życiu inteligentnej, wrażliwej kobiety poczyniła agresja, przemoc i terroryzm - wszechobecne podczas konfliktu na Bałkanach.

Bohaterką sztuki jest Tonka Babič, kobieta po pięćdziesiątce, która spędza samotnie kolejną bezsenną noc. Leży w łóżku przy włączonym bez dźwięku telewizorze i - pochłaniając kolejne tabliczki czekolady - opowiada swoje życie. Przeskakuje z miejsca na miejsce, tragiczne wydarzenia przeplata komicznymi epizodami, rwie narrację, droczy się z ciekawskim czytelnikiem-podglądaczem. Wrzeszczy, przeklina, żartuje i prowokuje. Jest szczera aż do bólu, nie oszczędza nikogo, ale przede wszystkim nie oszczędza samej siebie.

"Janda gra monodramy od wielu lat. Jak mówi, jest to znakomita szkoła warsztatu aktorskiego. ŤUcho, gardło, nóżť to potwierdza. Aktorka przez blisko dwie godziny utrzymuje kontakt z publicznością, tworzy i kontroluje napięcie emocjonalne, by zakończyć spektakl na najwyższej nucie, po której może nastąpić tylko cisza. I taka najpiękniejsza w teatrze cisza trwa długo, zanim wybuchną oklaski." (Andrzej Dziurdzikowski - "Premiery" 2005).

"Siła tekstu i sprawność aktorska Jandy sprawia, że godziny spędzone na tej wojnie nerwów wrzynają się w pamięć bardziej niż wojenny dokument o cyfrowej jakości dźwięku i obrazu. (Joanna Dekaczew - "Gazeta Wyborcza")© Polkowickie Centrum Animacji, ul. Skalników 4, 59-101 Polkowice, tel. 076 746 88 10, fax 076 746 88 11, e-mail: poczta@pca.art.pl, www.pca.art.pl