16 marca, godz. 19.00 - Aula
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej - Kraków
WARIACJE ENIGMATYCZNE
Eric-Emmanuel Schmitt

Reżyseria i oprawa muzyczna: Piotr Mikucki
Przekład: Barbara Grzegorzewska
Scenografia: Beata Nyczaj
Obsada: Tadeusz Huk, Piotr Cyrwus

wariacje01.jpg wariacje10.jpg wariacje11.jpg wariacje12.jpg wariacje13.jpg
wariacje02.jpg wariacje03.jpg wariacje04.jpg wariacje05.jpg wariacje06.jpg
wariacje07.jpg wariacje08.jpg wariacje07.jpg

fot. Andrzej Wierdak

Kolejna znakomita sztuka autora "Małych zbrodni małżeńskich" i "Oskara i pani Róży"! W willi na wyspie Rosvannoy położonej na Morzu Norweskim, pod kręgiem polarnym, tuż przed nastaniem sześciomiesięcznej pory nocnej, spotykają się dwaj mężczyźni: gospodarz domu, wybitny pisarz, noblista - Abel Z. i odwiedzający go dziennikarz Erik L.

W dramacie Erica-Emmanuela Schmitta, podobnie jak w tytułowych "Wariacjach enigmatycznych" angielskiego kompozytora Edwarda Elgara, kłębi się od narastających emocji, zaskakujących zmian nastroju, tajemnic. Obserwujemy zatem poszukiwanie miłości absolutnej, poświęcenie, lęk, ból, tęsknotę, ucieczkę, samotność - najtrudniejsze ludzkie wybory, najsilniejszy imperatyw.

Opowiadając o swym dziele, Schmitt stwierdził: "Sądzę, że sztuka nie ogranicza się do przyjemności i czasu jej prezentacji, powinna ona przeszkadzać, zarzucić widza pytaniami, pytaniami na temat sztuki i jego samego. Często widzowie opowiadali mi dalszy ciąg 'Wariacji enigmatycznych': w rzeczywistości nie opowiadali sztuki, opowiadali o sobie. Dodawali mi swoją ludzką wrażliwość do tej dziwnej historii miłosnej. I taki właśnie był mój cel."

"Koncert gry aktorów. Dwóch mężczyzn w rozmowie - potyczce, której przedmiotem jest skomplikowane uczucie miłości do kobiety; subtelne, szaleńcze, egoistyczne, altruistyczne. Historia do śmiechu i do płaczu. Za tą dwójką koncertujących aktorów (...) skrywa się reżyser Piotr Mikucki (...), który diablo perfekcyjnie pracuje na scenie. Można powiedzieć, że sukces w teatrze osiąga się w sposób banalnie prosty: potrzebny do tego jest dobry reżyser i zdolni aktorzy. Tyle i aż tyle!" (Elżbieta Konieczna)


© Polkowickie Centrum Animacji, ul. Skalników 4, 59-101 Polkowice, tel. 076 746 88 10, fax 076 746 88 11, e-mail: poczta@pca.art.pl, www.pca.art.pl