25 marca, godz. 19.00 - Aula
Polski Teatr Tańca - Poznań
XY ROAD
Choreografia: Paulina Wycichowska

Muzyka: Krzysztof Wiki-Nowikow
Kostiumy: Adriana Cygankiewicz
Obsada: cz. I - Karina Adamczak-Kasprzak, Adriana Cygankiewicz, Agnieszka Błacha, Bartłomiej Raźnikiewicz, Daniel Stryjecki, Yuta Hamaguchi; cz. II - Piotr Chudzicki, Iwona Pasińska

xyroad01.jpg xyroad10.jpg xyroad11.jpg xyroad12.jpg xyroad13.jpg
xyroad02.jpg xyroad03.jpg xyroad04.jpg xyroad05.jpg xyroad06.jpg
xyroad07.jpg xyroad08.jpg xyroad07.jpg xyroad08.jpg xyroad07.jpg
xyroad07.jpg xyroad08.jpg xyroad07.jpg xyroad08.jpg xyroad07.jpg

fot. Andrzej Wierdak

"XY Road" to powrót do tematów i motywów zrealizowanych w spektaklu "W drodze do...", którego formalny zarys i pierwsza wersja sceniczna powstały w Laboratorium Twórczym III Biennale Tańca Współczesnego w Poznaniu. Paulina Wycichowska podkreśla, że zarówno na pierwotny, jak i obecny kształt spektaklu duży wpływ twórczy mieli wykonawcy, wypełniający zadania oparte na elementach improwizacji.

"Paulina Wycichowska, swoim premierowym spektaklem ŤXY Roadť, zabrała nas w podróż po nas samych. (...) Dynamiczna choreografia, złożona jakby z części tworzonych na poczekaniu, oddzielanych gasnącym i zapalającym się światłem, doskonale oddawała nasze życie, pędzące z dnia na dzień. Humor ukryty był w słowach, które dochodziły do nas zza sceny. Początkowo nieśmiały dialog, zamienił się w prozaiczną dyskusję o jaśku, kocyku i cukierkach. I choć brzmi to dość dziwnie, to każdy mógł w tej rozmowie znaleźć fragment swojej codzienności. Spektakl dopełniała gra barwnych świateł i muzyka, która, zsynchronizowana z ruchem tancerzy, nie pozwalała oderwać oczu od scenicznych wydarzeń." ("Głos Wielkopolski" 2006)

WO-MAN W POMIDORACH
Choreografia: Yossi Berg

Muzyka: Nancy Sinatra - "These boots are made for walking", Julie London - "Fly me to the moon", Petula Clark - "Downtown", The Treble Spankers - "Red hot navigator" (album "Hasheeda"), The Chemical Brothers (album "Surrender"), Cosmo Cosmolino (album "Street sweeper"), Virginia Rodrigues (album "Sol negro"”), Edith Piaf - "Milord"
Kostiumy: Dalia Lider

Spektakl Yossi Berga to nostalgiczna, ale nie pozbawiona żartobliwych akcentów, opowieść o kobietach i mężczyznach, blondynkach i macho, o stereotypach, którym ulegamy wpadając we własne pułapki. Formę przedstawienia budują charakterystyczne dla teatru tańca elementy, których programowy synkretyzm pozwala łączyć w jedną całość taniec, śpiew i działania aktorskie, elementy kultury wysokiej z cytatami z życia codziennego.

Spektakl został wyróżniony "Bursztynowym Faunem", główną nagrodą II Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa w Gdyni.

"Spotkanie z «Wo-man w pomidorach» bawiło ironią zaprawiona nutką sarkazmu dotyczącego popkulturowych stereotypów na temat kobiet i mężczyzn: w pierwszej części scenę zaanektowały pozbawione skrupułów blondynki, w drugiej męska drużyna prowadziła swoje wojny, rozgrywała zawody, piastowała urzędy. Berg używa bogatego choreograficznego języka. Ważny jest dla niego nie tylko kształt ruchu, jego precyzja i tempo, ale też niezliczone rodzaje energii przepływające przez ciało tancerza, pulsy, dynamiczne zwroty i ruchowe niespodzianki oraz świadomość wykonawców. Tancerze zaprosili widzów do wzięcia głębokiego oddechu i zdystansowania się: wobec sztuki, wobec świata, wobec siebie. To się udało. Z ogromną świadomością realizują zarówno taneczne, jak i aktorskie zadania formułowane przez Berga. Fascynuje ich mocna, wyraźna obecność na scenie, która tym razem zamiast ważkiego przesłania, proponowała widzom oddech i odrobinę dystansu do siebie i świata." (Ewa Obrębowska-Piasecka - "Gazeta Wyborcza" 2002)

 


© Polkowickie Centrum Animacji, ul. Skalników 4, 59-101 Polkowice, tel. 076 746 88 10, fax 076 746 88 11, e-mail: poczta@pca.art.pl, www.pca.art.pl