REPERTUAR - OPISY

11 marca, godz. 19.00 - Aula
Katarzyna Figura
BADANIA TERENOWE NAD UKRAIŃSKIM SEKSEM
Oksana Zabuzhko

Teatr Polonia - Warszawa
reżyseria: Małgorzata Szumowska
scenografia: Marceli Sławiński
muzyka: Adam Walicki i Marcin Rychter
producent wykonawczy: Uarda Sikorska
kostiumy: Katarzyna Lewińska
asystent scenografa: Ewa Kochańska
montaż projekcji: Jacek Drosio

spektakl dla widzów dorosłych

Powieść Oksany Zabuzhko, nazwana przez autorkę "postkomunistyczną psychoanalizą narodową" opisuje spustoszenia, jakich dokonał komunizm i totalitaryzm w ludzkiej psychice. Prezentuje zbiorowy portret społeczeństwa skazanego na siermiężność i bylejakość także w sferze prywatności i intymności. Książka, napisana w realistycznym i drapieżnym stylu, została uznana za pierwszy manifest ukraińskiego feminizmu. Stała się również narodowym bestsellerem - podobnie jak spektakl Małgorzaty Szumowskiej ze znakomitą kreacją Katarzyny Figury.

"Monodram Katarzyny Figury w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej (...) wydobywa z książki Zabużko to, co najlepsze. Odkrywa w niej spore pokłady świetnego, często czarnego humoru, intrygująco eksponuje wciąż nieprzezwyciężony kompleks niewolnika dobrze znany Ukraińcom (a może nie tylko im?), wulgarnością nie razi, lecz bawi, silnymi emocjami nie zniechęca, lecz przejmuje. [Katarzyna Figura] jest - co tu kryć - świetna. (...) Jej postać to sfrustrowana intelektualistka w stanie "o krok przed samobójstwem". Kobieta z krwi i kości. Przejmująca. (Małgorzata I. Niemczyńska - "Gazeta Wyborcza" 2006)

"Katarzyna Figura świetnie odnalazła się w roli miotanej emocjami kobiety, zagubionej w chęci wyzbycia się pruderii." (Janusz R. Kowalczyk - "Rzeczpospolita" 2006)

"Aktorka włożyła weń olbrzymią pracę. Figura nasyca scenę sobą, nie pozwala na wytchnienie. Jej obecność jest intensywna, jakby od tego wieczoru zależało coś więcej niż tylko sukces przedstawienia." (Jacek Wakar - "Życie Warszawy" 2006)

"Katarzyna Figura w roli Oksany daje z siebie wszystko i jeszcze więcej." (Temida Stankiewicz-Podhorecka - "Nasz Dziennik" 2006)

wydrukuj

zobacz galerię

© Polkowickie Centrum Animacji, ul. Skalników 4, 59-101 Polkowice, tel. 076 746 88 10, fax 076 746 88 11, e-mail: poczta@pca.pl, www.pca.pl