REPERTUAR - OPISY

23 kwietnia, godz. 19.00 - Aula
Teatr Provisorium i Kompania "Teatr" - Lublin
FERDYDURKE
Witold Gombrowicz

reżyseria: Janusz Opryński, Witold Mazurkiewicz
scenografia: Jerzy Rudzki
opracowanie muzyczne: Borys Sommerschaf
światło i dźwięk: Janusz Opryński, Jan Piotr Szamryk
wykonanie scenografii: Grzegorz Wójcik, Jerzy Wójcik
obsada: Jacek Brzeziński, Witold Mazurkiewicz, Jarosław Tomica, Michał Zgiet


Przedstawienie Teatru Provisorium i Kompanii "Teatr" uznano za jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą, polską teatralną adaptację prozy Witolda Gombrowicza. Autorzy spektaklu wybrali z powieści Gombrowicza przede wszystkim zagadnienia związane z obecnością wszechogarniającej życie ludzkie Formy, która ogranicza człowieka i narzuca mu kolejne role. Skupili się także na ukazaniu Gombrowiczowskiej opozycji pomiędzy dojrzałością i niedojrzałością za pomocą wyrazistego eksponowania ciała.

"Ferdydurke" zachowuje rytmiczność konstrukcji, nie przenosi ciągów fabularnych, a zamyka całość w powracających całostkach w pewien zamknięty kosmos (szkoła, dom, dwór). Ścieśnienie przestrzeni, kumulacja czasu, precyzja ruchowa i rytmiczna doprowadzona do perfekcji w scenie pojedynku, wszystko to buduje najwyższe emocje. Twórcy odkrywają nowy typ aktorstwa - aktorstwa biologicznego, które wydaje się najbliższe postaciom Gombrowicza, a posługuje się najwyższymi stanami emocjonalnymi.

Spektakl był wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. Nagrodę Fringe First na Fringe Festival w Edynburgu (Szkocja - 2001), Grand Prix i Nagrodę za reżyserię na Festiwalu Małych Form Teatralnych w Rijece (Chorwacja - 2000), Zbiorową Nagrodę Aktorską na Festiwalu MESS w Sarajewie (Bośnia), Nagroda za Nową Formułę Teatralną na Festiwalu KONTAKT w Toruniu, Grand Prix Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska" w Opolu.

"Jest to bardzo interesujące przedstawienie, jedno z ciekawszych, jakie widziałam. (...) Oglądałem wersję angielską i aktorzy zaimponowali mi odwagą. Bawili publiczność, a to duży sukces..." (Rita Gombrowicz)

"Jestem nimi zachwycony, nawet więcej, olśniony." (Gustaw Holoubek)

"Lubelska <<Ferdydurke>> jest niewiarygodnie śmieszna - śmiesznością gagu, grepsu, slapstiku. Porywająco grana, lekka, a zarazem bezczelnie dosadna w obracaniu tekstem Gombrowicza, z którego ocalały tylko najlepsze numery." (Łukasz Drewniak - "Teatr" 1999)

"Zobaczyliśmy przedstawienie niezwykle płynne, znakomicie zorganizowane rytmicznie, zagrane z wigorem i precyzją - bogate, choć z umiarem posługujące się środkami teatralnymi, pozwalające na różnorodne odczytania. W dodatku nie sposób udawać, że nas ono nie dotyczy. Jest to spektakl dotkliwie aktualny." (Mirosław Haponiuk - "Gazeta Wyborcza" 1998)

wydrukuj

zobacz galerię

© Polkowickie Centrum Animacji, ul. Skalników 4, 59-101 Polkowice, tel. 076 746 88 10, fax 076 746 88 11, e-mail: poczta@pca.pl, www.pca.pl