REPERTUAR - OPISY

14 marca, godz. 19.00 - Aula
Teatr Polski - Szczecin
GĄSKA
Nikołaj Kolada

przekład: Jerzy Czech
reżyseria i opracowanie muzyczne: Anna Kękuś
scenografia: Jan Banucha
asystent reżysera: Olga Adamska
obsada: Olga Adamska, Katarzyna Bieschke,
Katarzyna Sadowska, Adam Dzieciniak, Michał Janicki i inni


"Gąska" to swoista tragikomedia, farsa na serio, rozegrana na trzy kobiety, dwóch mężczyzn i jedno łóżko. Jeśli dodać, że akcja dzieje się w środowisku prowincjonalnego teatru, to można spodziewać się mieszanki wybuchowej namiętności, niespełnionych nadziei, zazdrości i urażonych ambicji. Uczucia są przejaskrawione. Miłości blisko jest do nienawiści. Wielka zazdrość o mężczyznę miesza się z małą - o modne ubrania.

Sztuka napisana jest językiem niezwykle soczystym, balansującym od tkliwej frywolności do groteskowej histerii. Widzom można zdradzić jeszcze, że czeka ich niespodzianka, gra z konwencją, teatralna zabawa... i odsłonięcie kilku tajemnic kulis teatru.

"W <<Gąsce>> aktorzy grają aktorów, a granica między rzeczywistością a teatrem staje się niedostrzegalna. W finale bohaterowie całą awanturę uznają za najlepszą sztukę, w jakiej do tej pory zagrali. Komedia Kolady nie ma pretensji do wielkiej sztuki, nie stawia trudnych pytań, choć zwłaszcza małżeństwom z długoletnim stażem powinna dać do myślenia. Sztuka stara się przedstawić istotę relacji między kobietą i mężczyzną, drogę uczuć od namiętności do znudzenia. Gorzkie i smutne momenty bohaterowie rozładowują humorystyczną grą słów, przekleństwem albo dowcipem. <<Gąska>> ma się podobać publiczności i tak też jest. Prowincjonalna fabuła zmusza aktorów do "prowincjonalnej" gry. Bez nadęcia, na luzie, ale energicznie i przekonująco." (Mikołaj Radomski - "Gazeta Wyborcza" 2007)

"Gąska" jest najprawdziwszą farsą, z zabawnymi dialogami, humorem sytuacyjnym, zwrotami akcji i trochę przewrotnym finałem. (...) Rosyjska komedia z pewnością będzie mocnym punktem repertuaru Teatru Polskiego. Sądząc po finałowym aplauzie publiczności - szybko stanie się jednym z najpopularniejszych spektakli." (Katarzyna Stróżyk - "Kurier Szczeciński" 2007).

wydrukuj

zobacz galerię

© Polkowickie Centrum Animacji, ul. Skalników 4, 59-101 Polkowice, tel. 076 746 88 10, fax 076 746 88 11, e-mail: poczta@pca.pl, www.pca.pl