REPERTUAR - OPISY

1 marca, godz. 19.00 - Aula
Anna Seniuk, Zofia Saretok
PIERWSZA MŁODOŚĆ
Chrystian Giudicelli

przekład: Dorota Żołnierczyk
reżyseria: Bogdan Augustyniak
scenografia: Xymena Zaniewska i Mariusz Chwedczuk
opracowanie muzyczne: Jan Zawierski.


Sztuka Christiana Giudicelli to współczesna komedia o tym, jak "wesołe jest życie staruszka", a konkretnie dwóch, niekoniecznie nobliwych dam. Chce im się żyć - pokazują zatem, że na realizację marzeń życiowych nigdy nie jest za późno. Wyrwawszy się z szarej codzienności niespodziewanie dla siebie samych ruszają w wielką podróż ku dalekim, wspaniałym miastom i egzotycznym wyspom.

Przed oczami widzów rozgrywa się pełna kontrastów opowieść - radosna i gorzka, śmieszna i tragiczna, nasycona świetnymi, żywymi dialogami.

Spektakl był wystawiany w wielu miastach Polski oraz za granicą (m.in. w Stanach Zjednoczonych,Wielkiej Brytanii, Holandii, Kanadzie i Portugalii). Wszędzie towarzyszyły mu gorące oklaski i żywe reakcje publiczności.

"Pierwsza młodość" już od pierwszych sekund wprowadza widzów w dobry nastrój - w dużej mierze dzięki brawurowej grze Anny Seniuk i Zofii Saretok. (...) Obie bohaterki łączy samotność i poczucie wyobcowania w świecie, który ludzi starszych odstawia na boczny tor - w dodatku ze stacją "cmentarz" za zakrętem. Obie chcą udowodnić, że zasługują na coś więcej. I że na Wielkie Szaleństwo, czyli realizację życiowych marzeń, tak naprawdę nigdy nie jest za późno. W przypadku Rene i Simone głównym marzeniem jest podróż do Paryża i na egzotyczne wyspy. Ale tak naprawdę, kryje się za nim po prostu pragnienie akceptacji - tego, by ludzi starszych otaczał szacunek, a nie litość.

Anna Seniuk i Zofia Saretok są w pewnym sensie ucieleśnieniem marzenia swoich bohaterek(...). Obie panie udowadniają, że aktorki "kolejnej" młodości, nawet kiepsko ubrane, mogą być bardziej interesujące niż niejedna piękna i "świeża" amantka. Są wręcz niezastąpione. Na scenie ich talent i doświadczenie doceniają wszyscy. W prawdziwym życiu, gdzie nie każdy jest uznanym artystą, bywa jednak z tym gorzej - dokładnie, jak w <<Pierwszej młodości>>." (M. Kornaszewska)

wydrukuj


zobacz galerię


© Polkowickie Centrum Animacji, ul. Skalników 4, 59-101 Polkowice, tel. 076 746 88 10, fax 076 746 88 11, e-mail: poczta@pca.pl, www.pca.pl