REPERTUAR - OPISY

8 marca, godz. 17.00, 20.00 - Aula
Teatr im. Stefana Jaracza - Łódź
PRZEŚWIT
David Hare

przekład: Małgorzata Semil
reżyseria: Jacek Orłowski
dekoracje: Jan Kozikowski
kostiumy: Izabela Stronias
reżyseria światła: Krzysztof Sendke
obsada: Anna Sarna, Bronisław Wrocławski, Marcin Łuczak


Kameralny dramat Davida Hare'a opowiada historię "jak z życia", czyli w jakimś stopniu oczywistą. 50-letni londyński restaurator Tom Sergeant traci żonę Alice, która umiera na raka. Wcześniej traci kochankę Kyrę Hollis, menedżerkę jednej z jego restauracji. Kyra zamieszkiwała u Sergeantów, ale odeszła, kiedy Alice, już chora, dowiedziała się o romansie. W rok po śmierci żony Tom odwiedza Kyrę w jej tanim mieszkaniu w kiepskiej dzielnicy. Niedługo przed nim był tam jego 18-letni syn, Edward. Od niego Kyra wie, że Alice nie żyje, a Tom mieszka w wielkim, nowo zakupionym domu, odseparowany od świata.

Owdowiały restaurator chce, by Kyra, teraz nauczycielka w szkole dla trudnej młodzieży, wróciła do niego. Oprócz bagażu przeszłości dawnych kochanków różnią wszakże wyznawane i realizowane z przekonaniem postawy wobec świata: Tom jest poważnym biznesmenem, którego cechuje merkantylny stosunek do otaczającej go rzeczywistości, zaś Kyra ostentacyjnie żyje w biedzie.

Sztuka Hare'a ma społecznikowski pazur, a pod płaszczykiem melodramatycznej fabuły toczy się odwieczny spór między "być" a "mieć". Czy w tym starciu dwóch różnych życiowych postaw jest miejsce na kompromis? Czy jedynie na prześwit?

Za rolę w spektaklu "Prześwit" Bronisław Wrocławski otrzymał Nagrodę Aktorską na Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona" w Zabrzu w 2007 roku.

"Anna Sarna i Bronisław Wrocławski zagrali swe role pewnie i bez fałszywych tonów." (Michał Lenarciński - "Dziennik Łódzki" 2006).

"Femme fatale z <<Prześwitu>> Davida Hare'a to obraz nędzy, rozpaczy, bólu, zgrozy, zwątpienia i smutku. Przegrywa ze sobą, niszczy innych, choć stara się być taka odpowiedzialna i gotowa do poświęceń." (Renata Sas - "Express Ilustrowany" 2006)

wydrukuj

zobacz galerię

© Polkowickie Centrum Animacji, ul. Skalników 4, 59-101 Polkowice, tel. 076 746 88 10, fax 076 746 88 11, e-mail: poczta@pca.pl, www.pca.pl