REPERTUAR - OPISY

19 marca, godz. 19.00 - Aula
TEATR LUDOWY - KRAKÓW
Roland Schimmelphennig
Arabska noc
obsada: Marta Bizoń/ Małgorzata Kochan, Andrzej Franczyk, Manuela Nowicka / Anita Leszczyńska, Dominika Markuszewska, Marcin Kalisz, Andrzej Róg
reżyseria: Tomas Svoboda
tłumaczenie: Elżbieta Ogrodowska-Jesionek
scenografia: Jaroslav Bönisch
muzyka: Karel Albrecht
konsultacja choreograficzna: Tomasz Wygoda

"Arabska noc" to niezwykle zabawna opowieść o splecionych w dziwnych okolicznościach losach mieszkańców pewnego wieżowca. Z pozoru błahe wydarzenia - awaria wodociągu i windy- wywołują serię niespotykanych wypadków z pogranicza jawy i snu. W bohaterach sztuki nagle budzą się skrywane namiętności, odżywają dawne konflikty, rodzą się nowe uczucia.
Tytuł dramatu, nawiązujący do "Baśni z 1001 nocy", sugeruje poszukiwanie podobieństwa między losami mieszkańców blokowiska, a postaciami arabskich szejków i księżniczek.

"Siłą spektaklu są aktorzy, pewnie prowadzeni przez czeskiego reżysera, Tomasa Svobodę. Można powiedzieć, że przyjął on tu na siebie rolę dyrygenta aktorskiego kwintetu. W precyzyjnie skonstruowaną formę doskonale wpisuje się scenografia. Niewielka scena została zamieniona w łazienkę (czy może saunę?). Ubrani w białe szlafroki aktorzy brodzą po łydki w wodzie. Atmosfera jest gęsta i duszna. Bohaterowie przebywają na wyciągnięcie ręki od siebie, choć na ogół się nie widzą, rzadko wchodzą w interakcje. Wszechobecna woda podkreśla i potęguje upalną atmosferę, rozleniwia, przenosi postacie i wydarzenia na trudno odróżnialną granicę snu, jawy, arabskiej baśni.

.Agnieszka Olczyk, Didaskalia, Gazeta Teatralna nr 4/5 04-04-2007

Teatr Ludowy w Krakowie - jeden z najmłodszych teatrów krakowskich. Powstał w 1955 r. Działalność zainaugurował sztuką "Krakowiacy i górale" W. Bogusławskiego. Pierwszym dyrektorem Teatru została reżyserka - Krystyna Skuszanka. W późniejszych latach tę funkcję obejmowali, m.in. Józef Szajna, Irena Babel, Jacek Fedorowicz. Od 2005 r. dyrektorem sceny jest Jacek Strama. Proponowany obecnie przez Teatr repertuar to dramaturgia europejska, współcześnie interpretowana klasyka oraz doskonałe komedie i farsy.

Roland Schimmelpfennig
David Auburn- niemiecki dramaturg i reżyser. Sztuki teatralne pisze od 1996 r. Debiutował dramatem "Arabska noc". Zaliczany jest do najczęściej wystawianych autorów niemieckojęzycznych. Napisał m.in. "Przedtem/Potem", "Za lepszy świat", "Kobieta sprzed 24 lat".


...

wydrukuj


zobacz galerię

© Polkowickie Centrum Animacji, ul. Skalników 4, 59-101 Polkowice, tel. 076 746 88 10, fax 076 746 88 11, e-mail: poczta@pca.pl, www.pca.pl