REPERTUAR - OPISY

15 lutego, godz. 17.00, 20.00- Kino
EWA BŁASZCZYK
Nawet gdy wichura
recital

Ewa Błaszczyk - śpiew
Marcin Partyka - piano
Sebastian Feliciak - saksofony
Andrzej Emol Kowalczyk - gitara

Recital Ewy Błaszczyk mieni się całą gamą uczuć i nastrojów. Każda z prezentowanych przez aktorkę piosenek to mały spektakl, będący opowieścią o zawikłanych ludzkich losach.
W programie usłyszymy utwory A. Osieckiej, J. Kofty, J. Kleyffa, E. Demarczyk, D. Czypkiewicz, Ks. J. Twardowskiego. Artystka doskonale się czuje własnie w takim repertuarze. Jak nikt potrafi zbudować na scenie nastrój skupienia, któremu bez sprzeciwu widownia poddaje się i wraz z aktorką przeżywa każdą opowiadaną piosenką historię.

Wielkie zwycięstwo Ewy Błaszczyk polega na tym, że znane od dawna piosenki odbieramy tak, jakbyśmy słyszeli je po raz pierwszy. Są zamkniętymi historiami (.) Koralami nawlekanymi przez aktorkę. Kolejnymi częściami jej opowieści.

Jacek Wakar

Ewa Błaszczyk
(ur.1955) - aktorka teatralna i filmowa. W 1978 r. ukończyła warszawską PWST. Debiutowała rok wcześniej na scenie stołecznego Teatru Współczesnego. Po otrzymaniu dyplomu została zaangażowana do Teatru Narodowego. Po roku przeniosła się do Teatru Współczesnego. Od 1994 r. jest aktorką Teatru Studio w Warszawie. Współpracowała z Janem Pietrzakiem w kabarecie "Pod Egidą". Wielokrotnie brała udział we wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. W 2002 r. założyła fundację "A kogo?", działającą na rzecz dzieci po ciężkich urazach neurologicznych. Zwyciężczyni plebiscytu Polka 2006. W 2007 r. została przez miesiecznik "Twój Styl" uhonorowana tytułem Kobieta Roku. W tym samym roku za swoją działalnośc charytatywną otrzymała Order Uśmiechu. Wystąpiła w wielu filmach ("Jesli się odnajdziemy", "Wigilia 81", "Bluszcz", "Dekalog IX", "Dotknięci", "Nic śmiesznego", "Pokuszenie", "Bezmiar sprawiedliwości") oraz serialach ("Dom", "Boża podszewka", "Samo życie"). Ogromną popularność i sympatię publiczności zyskała rolą Kasi w serialu "Zmiennicy". W 1985 r. otrzymała Brązowe Lwy Gdańskie za film "Nadzór" w reż. Wiesława Saniewskiego. Trzy lata później Istvan Szabo zaangażował ją do głośnego obrazu "Hanussen". Nagrała kilka albumów z piosenkami A. Osieckiej, J. Kofty, J. Kleyfa (m.in. "Tam, gdzie nie widać oczu", "Nie żałuję", "Nerwica w granicach normy", "Nawet, gdy wichura" ).

wydrukuj


zobacz galerię

© Polkowickie Centrum Animacji, ul. Skalników 4, 59-101 Polkowice, tel. 076 746 88 10, fax 076 746 88 11, e-mail: poczta@pca.pl, www.pca.pl