PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI FILMOWEJ - Jan Englert

6 lutego, godz. 18.00 - Kino
KANAŁ
Polska 1956, dramat, wojenny, 95 min.
reż. Andrzej Wajda
wyk.Teresa Iżewska, Tadeusz Janczar, Emil Karewicz, Wieńczysław Gliński, Jan EnglertKoniec września 1944 r. Powstanie Warszawskie chyli się ku upadkowi. Walczący na Mokotowie zdziesiątkowany oddział porucznika "Zadry", po nieudanej próbie przebicia się przez otaczające go wojska niemieckie, podejmuje jedyną możliwą w tej sytuacji decyzję: schodzi do kanałów, aby tą drogą przedrzeć się do Śródmieścia, gdzie jeszcze bronią się powstańcy.

Film wyróżniony Nagrodą Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu
w Cannes (1957 r.).

21 lutego, godz. 16.00 - Kino
JULIUSZ CEZAR

Polska 2006, spektakl telewizyjny, 81 min.,
adaptacja i reżyseria: Jan Englert
wyk. Jan Englert, Jerzy Radziwiłowicz, Jan Frycz, Mariusz Bonaszewski, Krzysztof Stelmaszyk

William Szekspir ukończył swoją sztukę "Juliusz Cezar" ponad cztery stulecia temu. W dramacie wskrzesił opowieść o destrukcyjnej i obsesyjnej żądzy władzy, kryjącej się za szczytnymi hasłami i wzniosłymi ideami, oraz o złu, jakie tkwi w ludziach. Zamysłem wielkiego twórcy było uczynić ową opowieść aktualną, odnieść ją do jego własnych czasów. Tę ponadczasowość treści zawartych w "Juliuszu Cezarze" przywołał Jan Englert. Jego adaptacja - w znakomitej obsadzie aktorskiej - jest pełna odniesień do współczesności reżysera. Bohaterowie dramatu maszerują ulicami Warszawy, spiskują w rozległych pomieszczeniach Biblioteki Uniwersyteckiej. Marek Antoniusz wygłasza swą słynną mowę ponad grobem Cezara na oczach tysięcy telewidzów. Lud rzymski słucha jego słów i widzi jego postać na szklanych ekranach, w swoich domach, pubach, supermarketach.
Na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV " Dwa Teatry" 2006 w Sopocie spektakl wyróżniono wieloma nagrodami m.in. za reżyserię (Jan Englert) i zdjęcia (Witold Adamek)

27 lutego, godz. 18.00 - Kino
SÓL ZIEMI CZARNEJ

Polska 1969, dramat, historyczny, 99 min.
reż. Kazimierz Kutz,
wyk. Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Bińczycki, Jerzy Cnota, Jan Englert

Poetycka ballada ludowa osnuta wokół dramatycznych wydarzeń II Powstania Śląskiego z sierpnia 1920 roku - dzieje rodziny starego górnika, którego synowie walczą o polskość swej ziemi. Film nie rekonstruuje przebiegu powstania - odtwarza natomiast jego klimat i kreśli zbiorowy portret śląskiego ludu.

13 marca, godz. 18.00 - Kino
19. POŁUDNIK

Polska 2003, spektakl telewizyjny, 75 min.
reż. Juliusz Machulski
wyk. Andrzej Grabowski, Jan Frycz, Sławomir Orzechowski, Jan Englert

Juliusz Machulski w specjalnie dla Teatru TV napisanej sztuce ukazuje alternatywną wizję najnowszej historii Polski. W czerwcu 2003 roku w narodowym referendum 73 proc. uprawnionych do głosowania opowiedziało się przeciwko przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.W kwietniu 2007 roku z woli przeważającej większości wyborców prezydentem RP został Bartłomiej Czop.

20 marca, godz. 18.00 - Kino
WIELKA WSYPA

Polska 1992, komedia, 98 min.
reż.Jan Łomnicki
wyk. Jan Englert, Krzysztof Wakuliński Marzena Trybała

Trwa stan wojenny. Jarosław Branicki, założyciel partii ziemiańskiej, żądającej zwrotu majątków upaństwowionych po wojnie, zostaje aresztowany. Oficerowie SB odpowiedzialni za gospodarkę i politykę wprost wyrywają go sobie z rąk. Branicki trafia do więzienia na parę lat. Tam zawiera nader cenne znajomości.

27 marca, godz. 18.00 - Kino
KATYŃ

Polska 2007, dramat, 125 min.
reż. Andrzej Wajda
wyk. Jan Englert, Danuta Stenka, Andrzej Chyra.

Po inwazji hitlerowskich Niemiec na Polskę na rozkaz Józefa Stalina 17 września 1939 na polskie ziemie wkraczają również oddziały armii radzieckiej. Wszyscy polscy oficerowie trafiają do sowieckiej niewoli. Anna, żona rotmistrza Pułku Ułanów w Krakowie, czeka na męża, a oczywiste dowody, że został zamordowany prze Rosjan przyjmuje z niedowierzaniem. Żona generała w kwietniu 1943 roku dowiaduje się o śmierci męża po odkryciu przez Niemców masowych grobów polskich oficerów w lesie katyńskim. Milczenie i kłamstwa na temat zbrodni także po wojnie rozrywają serce Agnieszce, siostrze pilota, który podzielił los pozostałych polskich żołnierzy. Jedynym ocalałym będzie przyjaciel rotmistrza Jerzy, który wstąpi do Armii Ludowej.
W 2008 r. film był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

wydrukuj


zobacz galerię

© Polkowickie Centrum Animacji, ul. Skalników 4, 59-101 Polkowice, tel. 076 746 88 10, fax 076 746 88 11, e-mail: poczta@pca.pl, www.pca.pl