REPERTUAR - OPISY

17 lutego, godz. 19.00 - Aula
WROCŁAWSKI TEATR PANTOMIMY
IM. HENRYKA TOMASZEWSKIEGO

Galapagos
obsada: Mariusz Sikorski, Katarzyna Sobiszewska, Artur Borkowski, Radomir Piorun, Anna Nabiałkowska, Aleksander Sobiszewski, Zbigniew Szymczyk, Alina Szymczyk, Agnieszka Kulińska, Paulina Jóźwin
scenariusz i reżyseria: Aleksander Sobiszewski
scenografia i kostiumy: Aleksandra Stawik i Michał Dracz
opracowanie muzyczne: Jacek Aumüller


"Galapagos" to utrzymana w konwencji absurdu i czarnego humoru opowieść o rodzinie, która swój dom zamieniła w gigantyczne terrarium. Oryginalne hobby - hodowla legwanów - do tego stopnia zdeterminowało ich życie, że zaczęli przejmować od swoich pupili gesty, ruchy i zachowania. Głównym bohaterem przedstawienia jest syn państwa Galapagos - nadwrażliwy samotnik, który czuje się wyobcowany i nieprzystosowany do rzeczywistości, w której żyje. Pełen wątpliwości, poszukuje odpowiedzi na pytanie o swoją tożsamość.

To najdojrzalszy spektakl Aleksandra Sobiszewskiego. Pokazuje człowieka jako psuję - czego dotknie z ciekawości albo zachłanności, to zepsuje.(...) cały zespół ruchowo jest bezbłędny. Trzy jaszczury (...) poruszają się jak wyjęte z dokumentalnego filmu "National Geographic".

Krzysztof Kucharski, "Polska Gazeta Wrocławska", 2007

Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego - został założony w 1955 r. przez Henryka Tomaszewskiego. Początkowo działał jako Studio Pantomimy przy Państwowych Teatrach Dramatycznych we Wrocławiu. Od 1958 r. funkcjonuje pod obecną nazwą. W Teatrze powstało 26 premier, w tym 24 zrealizował Henryk Tomaszewski. Pierwsze przedstawienia składały się z kilku etiud, o oddzielnym tytule. Przełomowym spektaklem stał się "Gilgamesz", który stanowił zapowiedź wielowątkowych, wielopostaciowych widowisk pantomimicznych, tak bardzo charakterystycznych dla Teatru Tomaszewskiego. Inspiracją dla tych przedstawień zawsze były archetypy kultury europejskiej obecne w mitologii, legendach, literaturze, filmie, plastyce. Do najważniejszych spektakli Teatru należą: "Woyzeck", "Gabinet osobliwości", "Gilgamesz", "Odejście Fausta", "Sen Nocy Listopadowej", "Menażeria Cesarzowej Flissy", "Przyjeżdzam jutro", "Spór", "Hamlet. Ironia i Żałoba". Wrocławski Teatr Pantomimy prezentował swoje spektakle w kilkudziesięciu krajach świata, na wielu prestiżowych festiwalach teatralnych. Po śmierci Henryka Tomaszewskiego w 2001 r., funkcję dyrektora sceny na krótko przejęła Elżbieta Czerczuk. Od 2003 r. Teatrem kieruje Aleksander Sobiszewski.

wydrukuj


zobacz galerię

© Polkowickie Centrum Animacji, ul. Skalników 4, 59-101 Polkowice, tel. 076 746 88 10, fax 076 746 88 11, e-mail: poczta@pca.pl, www.pca.pl