REPERTUAR - OPISY

15 marca, godz. 19.00 - Aula
TEATR SCENA PREZENTACJE - WARSZAWA
Nikołaj Kolada
Proca
obsada: Cynthia Kaszyńska, Sebastian Cybulski, Bartosz Opania
reżyseria: Romuald Szejd
przekład: Jerzy Czech
scenografia: Marcin Stajewski
kostiumy: Ewa Zaborowska


Nikołaj Kolada w swoich dramatach w mistrzowski sposób opisuje życie rosyjskiej prowincji i jej pokaleczonych przez los mieszkańców. Nie ucieka przy tym od tematów trudnych i kontrowersyjnych. Sprowokowało to krytyków do przypięcia jego dramaturgii łatki tzw. "czarnuchy" i zestawienie jej z twórczością brutalistów. Kolada odżegnuje się od tych porównań: Według mnie teatr nie może się kończyć na rozrywce, powinien widzem wstrząsać, wyprowadzać z jego przyzwyczajeń. Powinien być jak zastrzyk w serce, od którego serce zaczyna bić coraz szybciej. Ale to nie znaczy, że człowiek ma wychodzić z teatru przygnębiony tym strasznym i czarnym światem. Nie, to ma być zastrzyk pobudzający do życia.

"Proca" to pierwsza rosyjska sztuka dotykająca problemu miłości homoseksualnej. Poruszający się na wózku Ilja całe dnie spedza na piciu i wpatrywanie się ściany swojego mieszkania. Wieczorami, narastającą w nim złość i frustrację, wyładowuje wybijając sąsiadom szyby w oknach. Pewnego dnia spotyka przystojnego i nieskażonego brudem życia Antona. Mężczyzn pozornie dzieli wszystko, wkrótce jednak okazuje się, że nie potrafią bez siebie żyć.

W Rosji Koladę za "Procę" o mało nie zlinczowano (...). Jednak tekst ten różni się od wszystkich, w których seksualną inność oswajano, próbowano rozbroić dawką sentymentalizmu, neutralizowano wzruszeniem. W "Procy" homosekualizm nie jest ratunkiem w miłości, ale nieusuwalną skazą. Pisarz daje bohaterom prawo do kochania, a nam do kibicowania ich uczuciu. Na krótko. Ciężar jest zbyt dotkliwy. Ucieczką będzie wzajemne zadawanie ciosów.

Jacek Wakar,"Dziennik. Kultura" 2008

"Proca" Nikołaja Kolady w znakomitej inscenizacji Romualda Szejda to widowisko, jakich już się nie spotyka. Idealnie harmonijne, adresowane do inteligentnego widza, którego reżyser nie zamierza wyręczać w myśleniu. Pozostawia margines swobody dla wyobraźni.

Janusz R. Kowalczyk, "Rzeczpospolita" 2008

Nikołaj Kolada
Nikolaj Kolada- rosyjski dramaturg, pisarz, reżyser i aktor. W latach 90. ubiegłego stulecia jego sztuki były w Rosji tak popularne, że ten okres krytycy okrzyknęli Dekadą Kolady. Do tej pory jego dramaty gra się w Moskwie częściej niż Czechowa i Dostojewskiego razem wziętych. W 1974 r. ukończył Szkołę Teatralną w Swierdłowsku, a następnie został zaangażowany przez Swierdłowski Akademicki Teatr Dramatyczny. W 1983 r. rozpoczął pracę w Moskiewskim Instytucie Literackim im. Gorkiego. Debiutował w 1986 r. dramatem "Gramy w Fanty", który został wystawiony w 90 teatrach na całym świecie. Obecnie mieszka i pracuje w Jekatierynburgu, gdzie prowadzi własna scenę Kolada - Tieatr. Jest autorem kilkudziesieciu sztuk - najbardziej znane to: "Merylin Mongoł", "Gąska", "Martwa Królewna", "Proca", "Głupców ustawia się według kolejki", "Chlupot białych mew".

Romuald Szejd
(ur. 1938) - aktor, reżyser, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Scena Prezentacje (od 1979 r.). Absolwent Wydziału Aktorskiego (1961) oraz Wydziału Reżyserii (1970) łódzkiej PWSFTViT. W swojej aktorskiej karierze pracował w Teatrze Powszechnym w Łodzi, Teatrze Polskim w Poznaniu i we Wrocławiu. Wystąpił w takich spektaklach jak: "Wieczór Trzech Króli", "Romeo i Julia", "Dwoje na huśtawce", "Lalek". Wyreżyserował wiele przedstawień, m.in. "Play Strindberg", "Zbrodnia z premedytacją", "Bliżej", 'Dwoje na huśtawce", "Na granicy", "Czas odnaleziony".

Teatr Scena Prezentacje - zainaugurował swoją działalność w 1979 r. spektaklem "Heloiza i Abelard". Jego założycielem i dyrektorem jest Romuald Szejd. Teatr mieści się w Warszawie na terenie zabytkowego kompleksu fabrycznego Zakładów Norblina. Posiada dwie sceny: główną - mieszczącą się w dawnej czyszczarni oraz "Szopę" - znajdującą się w oddzielnym budynku , powstałym specjalnie dla potrzeb teatru. Wystawia przede wszystkim współczesną dramaturgię światową w znakomitej obsadzie.

wydrukuj


zobacz galerię

© Polkowickie Centrum Animacji, ul. Skalników 4, 59-101 Polkowice, tel. 076 746 88 10, fax 076 746 88 11, e-mail: poczta@pca.pl, www.pca.pl