REPERTUAR - OPISY

28 lutego, godz.19.00 - Aula
TEATR NOWY - ZABRZE
Bogusław Schaeffer
Tutam
obsada: Renata Dancewicz, Zbigniew Stryj
reżyseria: Krzysztof Prus
scenografia: Marek Mikulski
muzyka: Bogusław Schaeffer

"Tutam" to kameralny spektakl o narodzinach i powolnym umieraniu miłości, przedstawiony z perspektywy dwóch par. Jedna przypadkowo spotkała się przy kawiarnianym stoliku i powoli przełamuje nieśmiałość, dając szansę rozkwitającemu uczuciu. Drugi związek, skażony zdradą i agresją, zmierza ku nieuchronnemu końcowi. Jaki będzie finał obu tych historii?

Bogusław Schaeffer w swojej błyskotliwej i pełnej humoru sztuce ukazuje różne odcienie i etapy miłości; od początkowej szaleńczej fascynacji po zobojętnienie i przyzwyczajenie.

Dwie pary, dwa światy, które zbiegają się w podrzędnej kawiarni. I choć bohaterów jest czworo -aktorski popis daje... tylko dwoje aktorów. Renata Dancewicz - gościnnie na zabrzańskiej scenie - i Zbigniew Stryj wcielają się we wszystkie postaci. Zmiana klimatu, relacji, emocji - te sceniczne metamorfozy przychodzą im niezwykle gładko i naturalnie. Widzowie wraz z nimi obserwują przenikający się poziom relacji raz jednej, raz drugiej pary. Publiczność nie zawiedzie się, oglądając ten spektakl. Śmiejemy się bowiem, patrząc na męską nieporadność w sytuacji rodzącej się miłości. Bawi nas rubaszność kelnera i sceny z życia małżeńskiego podgrzewane do czerwoności przez jego partnerkę.

Marlena Polok-Kin, "Polska Dziennik Zachodni" 2008

Renata Dancewicz
(ur. 1969 r.) - aktorka teatralna i filmowa. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące w Lubinie. Przez dwa lata studiowała w łódzkiej PWSFTViT. Debiutowała w 1993 r. w filmie "Samowolka". Ogromną popularność przyniosły jej role w serialach "Ekstradycja" i "Radio romans", "Na Wspólnej" oraz filmach "Pułkownik Kwiatkowski", "Tato" (nagroda dla najlepszej aktorki drugoplanowej na XX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni), "E=mc2".

Zbigniew Stryj
(ur. 1968) - aktor teatralny i filmowy, reżyser. Szerokiej widowni znany przede wszystkim z roli mecenasa Roztockiego w serialu "Na Wspólnej". Laureat nagrody dla najlepszego aktora drugoplanowego podczas XXXII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (za rolę w filmie "Benek"). Wystąpił w następujących serialach telewizyjnych: "Kryminalni", "Oficer", "Święta wojna" oraz filmach: "Barbórka", "Co słonko widziało?", "Benek".

Bogusław Schaeffer
(ur. 1929 r.) - kompozytor, muzykolog, krytyk muzyczny, grafik, pedagog, dramaturg. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie oraz muzykologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1963 wykłada kompozycję na Akademii Muzycznej w Krakowie. Kursy z zakresu współczesnej kompozycji prowadził także w Salzburgu, Yorku i Middelburgu. W 1965 roku podjął współpracę ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia w Warszawie, gdzie powstawały jego kompozycje elektroniczne. Od 1955 roku, obok kompozycji i muzykologii, zajmuje się także dramatopisarstwem. Do dziś napisał blisko czterdzieści sztuk teatralnych, które zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. Do najbardziej znanych i najczęściej grywanych na scenach całego świata sztuk Schaeffera należą: "Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego", "Audiencja I" , "Audiencja II", "Audiencja III, czyli Raj Eskimosów", "Audiencja IV", "Audiencja V", "Kwartet dla czterech aktorów", "Kaczo", "Próby", "Tutam", "Gdyby".

...

wydrukuj


zobacz galerię

© Polkowickie Centrum Animacji, ul. Skalników 4, 59-101 Polkowice, tel. 076 746 88 10, fax 076 746 88 11, e-mail: poczta@pca.pl, www.pca.pl