REPERTUAR - OPISY

11 lutego, godz. 17.00, 20.00 - Kino
TEATR POLSKI - SZCZECIN
Tuwim Zaczarowany
obsada: Olga Adamska, Małgorzata Iwańska, Sylwia Różycka, Adam Dzieciniak, Michał Janicki, Sławomir Kołakowski, Mirosław Kupiec, Wiesław Łągiewka, Marek Żerański
scenariusz i reżyseria: Adam Opatowicz
dekoracje i kostiumy: Daria Friedrich
choreografia: Janusz Józefowicz
kierownictwo muzyczne: Krzysztof Baranowski


"Tuwim Zaczarowany" to program złożony ze znakomitych skeczy, monologów i piosenek, do których teksty napisał mistrz polskiej poezji i przedwojennego kabaretu - Julian Tuwim.
Piękne kostiumy z epoki, czar międzywojennych szlagierów i humor najwyższych lotów to gwarancja pełnego wzruszeń i uśmiechu wieczoru.

(...) ekscentryczny dekadentyzm i dekadencki ekscentryzm, frywolna elegancja i elegancka frywolność, demoniczna zmysłowość i zmysłowa demoniczność, ekscytujący dandyzm i dandysowska ekscytacja... Słowem - najwyższej próby wyrafinowany humor i humorystyczne wyrafinowanie. Śmiech, radość i zabawa.

Julian Tuwim
(1894 - 1953) - polski poeta, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek, jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Współzałożyciel kabaretu "Pikador" oraz grupy poetyckiej "Skamander". Bliski współpracownik tygodnika "Wiadomości Literackie". Tłumacz poezji rosyjskiej, francuskiej, niemieckiej oraz łaciny, autor popularnych wierszy dla dzieci. Studiował prawo i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, jednak nauki nie ukończył. Zadebiutował w 1913 r. wierszem "Prośba" opublikowanym w "Kurierze Warszawskim". W czasie studiów rozpoczął współpracę z czasopismem "Pro Arte et Studio". W czasie wojny polsko-bolszewickiej pracował w Biurze Prasowym Wodza Naczelnego Józefa Piłsudskiego. W 1939 r. wyemigrował z Polski do Francji, a poźniej do Stanów Zjednoczonych. Do kraju powrócił w 1946 r. W latach 1947-1950 pełnił funkcję kierownika artystycznego Teatru Nowego. Przez znaczną część swego życia cierpiał na zaburzenia nerwicowe i depresję, które ograniczały jego normalne funkcjonowanie i pracę. Do jego najbardziej znanych dzieł należą: "Czyhanie na Boga" (1918), "Sokrates tańczący" (1920), "Biblia cygańska i inne wiersze" (1932), "Jarmark rymów" (1934), "Polski słownik pijacki i antologia bachiczna" (1935), "Treść gorejąca" (1936), "Bal w Operze" (1936, wyd. 1946), "Kwiaty polskie" (1940-1946, wyd. 1949).

Czarny Kot Rudy - kabaret działający przy Teatrze Polskim w Szczecinie, utworzony w 1997 r. przez dyrektora sceny - Adama Opatowicza, pomysłodawcy i reżysera większosci programów, które nawiązują do najlepszych tradycji kabaretu europejskiego. Publiczności Polkowickich Dni Teatru bardzo przypadł do gustu prezentowany w nich humor, czasami frywolny i prowokacyjny, ale zawsze najwyższych lotów.

wydrukuj


zobacz galerię

© Polkowickie Centrum Animacji, ul. Skalników 4, 59-101 Polkowice, tel. 076 746 88 10, fax 076 746 88 11, e-mail: poczta@pca.pl, www.pca.pl