REPERTUAR - OPISY

5 marca, godz. 17.00, 19.00 - Kino
TEATR WYTWÓRNIA - WARSZAWA
Paweł Sala
Zamarznięta
obsada: Ewa Szykulska
reżyseria: Paweł Sala
scenografia: Katarzyna Jarnuszkiewicz
muzyka: Marcin Krzyżanowski

Paweł Sala napisał "Zamarzniętą" poruszony zasłyszaną gdzieś informacją o śmierci prowincjonalnej aktorki, której ciało znaleziono w mieszkaniu dopiero w wiele dni po zgonie. Nagłe zniknięcie kobiety nikogo nie zaniepokoiło. To niespodziewane i niezauważone odejście bardzo mnie poruszyło. Czas znacznie przyspieszył, a my nie nadążamy, znikamy niezauważeni. Zacząłem drążyć sprawę, dowiadywać się, kim była ta aktorka, jak żyła na co dzień, jakie było jej życie prywatne, zawodowe itd... Tak powstał pomysł sztuki, a fabuła zrodziła się z przypadkowego spotkania z inną kobietą, której dramatyczne losy nałożyły się i uzupełniły historię.

Paweł Sala

Bohaterka monodramu, kreowana przez Ewę Szykulską, w poruszającym monologu opowiada o swoim przegranym życiu, niespełnionych miłościach, dogłębnej samotności i bólu, który bezskutecznie stara się uśmierzyć alkoholem. W przeczuciu zbliżającej się smierci kobieta próbuje dokonac rachunku sumienia, ale w delirycznych stanach rzeczywistość miesza się jej ze sceną, prywatne dramaty z dramatami bohaterek, które grała w teatrze. Desperacko szuka nadziei, której mogłaby się uchwycić...

W dawno nie oglądanej aktorce jest pasja, złość i wiara. I ani grama fałszu. (...) Zawsze zachrypnięty głos jest dzisiaj jeszcze bardziej chropawy. Takie warunki to prawdziwy sceniczny bonus. Dzięki nim nie ma mowy o imitowaniu życia. Życie z zawiedzionymi nadziejami, niespełnionymi marzeniami i wiarą mimo wszystko, nikogo nie pytając o zgodę, wdziera się do teatru i bierze go w niepodzielne władanie.

Jacek Wakar, Dziennik (2007)

Ewa Szykulska
(ur. 1949) - aktorka teatralna i filmowa. W 1971 r. ukończyła warszawską PWST. Aktorka stołecznych teatrów: Studio (1973-79), Syrena (1979-89), Na Woli (1982), Rozmaitości (1987), Starej Prochowni (1991), Ochoty (2002). Występowała także w teatrach: Współczesnym we Wrocławiu (1995, 1999) oraz Scenie Na Piętrze w Poznaniu (1995, 1999). Zagrała w kilkudzisięciu filmach, m.in. "Człowiek z M3", "Hydrozagadka", "Dziewczyny do wzięcia"," Pan Samochodzik i Templariusze", "Potop", "VaBank","Seksmisja" "Szczur", "Dotknij mnie". Dużą sympatię widzów zapewniły jej role w serialach telewizyjnych: "Kariera Nikodema Dyzmy", "Jan Serce", "Lokatorzy", "Sąsiedzi".

Paweł Sala
(ur. 1968), dramatopisarz, scenarzysta, reżyser. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz kulturoznawstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest autorem sztuk: "Gang Bang albo Syndrom Sztokholmski", "Spalenie matki", "Syn Królowej Śniegu", "Mortal Kombajn", "Ifigenia - moja siostra" oraz wydanego w antologii "Pokolenie porno" i zrealizowanego przez autora dla Teatru Telewizji dramatu "Od dziś będziemy dobrzy". Jego tekst "Ciemno wszędzie" zdobył I nagrodę w konkursie dramaturgicznym "Dialogu" i Starego Teatru. Jest współzałożycielem dramaturgicznej Grupy G8.

Teatr Wytwórnia - powstał w 2005 r. dzięki współpracy Fundacji na Starej Pradze utworzonej przez Janusza Owsianego oraz czwórki dramaturgów: Małgorzaty Owsiany, Radka Dobrowolskiego, Jacka Papisa i Moniki Powalisz. Teatr wystawia spektakle własne (głównie współczesny repertuar), a także pełni funkcję sceny impresaryjnej, goszcząc przedstawienia z całej Polski. Zajmuje się także działalnością edukacyjną i artystyczną - organizuje wystawy, wernisaże, projekcje filmowe. Dyrektorem Teatru jest Małgorzata Owsiany.

...

wydrukuj


zobacz galerię

© Polkowickie Centrum Animacji, ul. Skalników 4, 59-101 Polkowice, tel. 076 746 88 10, fax 076 746 88 11, e-mail: poczta@pca.pl, www.pca.pl