28 lutego, godz. 19.00 - Kino
Scena Fundacji Starego Teatru w Krakowie
EMIGRANCI
Sławomir Mrożek

Reżyseria i obsada: Piotr Cyrwus, Wojciech Skibiński
Muzyka: Bolesław Rawski

emigranci1.jpg emigranci10.jpg emigranci11.jpg emigranci12.jpg emigranci13.jpg
emigranci2.jpg emigranci3.jpg emigranci4.jpg emigranci5.jpg emigranci6.jpg
emigranci7.jpg emigranci8.jpg emigranci9.jpg emigranci8.jpg emigranci9.jpg

fot. Andrzej Wierdak

"Emigranci" (1974) to najwybitniejszy utwór Sławomira Mrożka od ukazania się "Tanga", a zarazem jeden z najważniejszych polskich dramatów okresu powojennego. Dwaj cudzoziemcy z bliżej nieokreślonego kraju zamieszkują wspólnie suterenę w nieznanym mieście Europy Zachodniej. Wyobcowany intelektualista, AA, wybrał emigrację z powodów politycznych, jego towarzysz zaś, "chłoporobotnik" XX, wyjechał wyłącznie dla zarobku. Obaj skazani są na własne towarzystwo, a ich symbioza polega na wzajemnym uzależnieniu: XX wykorzystuje AA materialnie, ten natomiast twierdzi, że wykorzystuje towarzysza pod kątem studiów nad niewolniczą mentalnością swych rodaków. AA, sam sfrustrowany i bezwolny, z wyższością odnosi się do przedstawiciela niższej klasy, dorobkiewicza, którego jedynym celem w życiu jest poprawa własnego bytu. W tych warunkach obustronne konflikty i antagonizmy nabierają wyjątkowej ostrości.

W październiku 2003 roku spektakl gościł na międzynarodowym festiwalu sztuki "Chicago Humanities Festival" w Chicago.

"Oglądając ten spektakl, miałem wrażenie, że siedzący w piwnicy emigranci być może nigdy nie opuścili kraju. Ich kraina wolności była marzeniem, czystą fikcją. Kiedy do nich przyszła, stała się koszmarem. (...) Możemy tylko powiedzieć: jest wolność i zarazem wielki kac po zachłyśnięciu się nią. I coś z tym kacem trzeba zrobić." (Marek Miklos - "Gazeta Wyborcza" 2002)

 


© Polkowickie Centrum Animacji, ul. Skalników 4, 59-101 Polkowice, tel. 076 746 88 10, fax 076 746 88 11, e-mail: poczta@pca.art.pl, www.pca.art.pl