REPERTUAR - OPISY

26 lutego, godz. 17.00, 20.15 - Aula
TEATR POLONIA - WARSZAWA
David Auburn
Dowód
obsada: Maria Seweryn, Joanna Trzepiecińska, Andrzej Seweryn, Marcin Perchuć
reżyseria: Andrzej Seweryn
tłumaczenie: Hanna Szczerkowska
scenografia: Maciej M. Putowski
kostiumy: Magda Maciejewska
światło: Tomasz Wert
muzyka: Antoni Łazarkiewicz

Po 28 latach nieobecności Andrzej Seweryn ponownie stanął na polskiej scenie i to w podwójnej roli - aktora i reżysera! Na swój powrót wybrał sztukę Davida Auburna, która odniosła ogromny sukces na Broadwayu. Co skłoniło genialnego odtwórcę ról klasycznych do sięgniecia po współczesny dramat?

Czytając "Dowód", dostrzegłem, że opowiada on o uniwersalnych problemach i prawdach. O miłości, trudnych relacjach ojców z córkami, poświęceniu się drugiej bliskiej osobie i obłędzie, który może dotknąć każdego z nas.

Andrzej Seweryn

W swojej sztuce Auburn inteligentnie i niezwykle zgrabnie połączył dramat psychologiczny z pasjonującą zagadką kryminalną. Widzowie wraz z bohaterami próbują rozwikłać tajemnice pewnego matematycznego dowodu. Kto jest jego autorem? Czy chory na schizofrenię genialny matematyk czy opiekująca się nim córka? Kto okaże się szaleńcem? Kto geniuszem?

Andrzej Seweryn
Andrzej Seweryn
- wybitny aktor teatralny i filmowy, patron honorowy VII Polkowickich Dni Teatru. Po ukończeniu w 1968 r. warszawskiej PWST, rozpoczał pracę w Teatrze Ateneum. W 1980 r. wyjechał do Paryża. Tam poznał Petera Brooka (brytyjskiego reżysera teatralnego), który zaproponował mu przyłączenie się do jego zespołu teatralnego. W 1993 roku otrzymał angaż - jako trzeci cudzoziemiec w historii teatru francuskiego - do Comédie Française. Trzy lata później francuska krytyka uznała go za najlepszego aktora sezonu. W Komedii Francuskiej zasłynął rolami w takich przedstawieniach jak: "Skąpiec", "Mieszczanin szlachcicem", "Wiśniowy sad", "Hamlet", "Intryga i miłość", "Ślub" "Kupiec Wenecki". Jego polski dorobek teatralny obejmuje role , m.in. w przedstawieniach "Biesy", "Don Carlos", "Śluby panieńskie", "Czekając na Godota". Stworzył wiele wybitnych kreacji filmowych, m.in. w "Ziemi obiecanej", "Bez znieczulenia", "Człowieku z żelaza", "Ogniem i mieczem", "Panu Tadeuszu".

David Auburn
David Auburn(ur. 1969) - amerykański dramaturg. Zyskał sławę sztuką "Dowód", za którą otrzymał w 2000 r. Nagrodę Pulitzera. W 2005 r. dramat ten został przeniesiony na duży ekran, a w rolę głównych bohaterów wcielili się Anthony Hopkins oraz Gwyneth Paltrow.

Teatr Polonia - to pierwszy prywatny, autorski teatr w Polsce, założony przez Krystynę Jandę, mieszczący się w dawnym Kinie Polonia w Warszawie. Zainaugurował swoją działalność 29 października 2005 r. przedstawieniem "Stefcia Ćwiek w szponach życia" w reż. Krystyny Jandy, który zapoczątkował cykl spektakli pod hasłem "Kobiety w Europie". W jego ramach został wystawiony także głośny monodram Krystyny Jandy "Ucho, gardło, noż" według powieści Vedrany Rudan. W repertuarze Teatru, obok dramatów współczesnych, znajdują się inscenizacje tekstów klasycznych: Bałuckiego, Czechowa.

...

wydrukuj


zobacz galerię

© Polkowickie Centrum Animacji, ul. Skalników 4, 59-101 Polkowice, tel. 076 746 88 10, fax 076 746 88 11, e-mail: poczta@pca.pl, www.pca.pl