WYSTAWY - OPISY

1-17 marca, art.Gallery
WYSTAWA FOTOGRAFII JANUSZA GAJOSA

Wybitny polski aktor odkrywa przed odbiorcami swoją kolejną pasję i zarazem kolejny talent. Na ekspozycję składają się zdjęcia Półwyspu Helskiego, wykonane przez Janusza Gajosa w ciągu ostatnich lat. Nastrojowe fotografie zarówno ujawniają piękno krajobrazu uchwyconego obiektywem aparatu, jak i wyrażają obserwacyjny zmysł i emocje samego autora.


18 marca-12 kwietnia, art.Gallery
WYSTAWA FOTOGRAFII LESZKA MĄDZIKA

Wystawa prezentuje zdjęcia wykonane przez Leszka Mądzika podczas jego podróży do Peru w 2007 roku. Tworzą one osobisty, fotograficzny dziennik, dokumentujący wyprawę na kontynent amerykański.

"Dotarłem tu pod wieczór. Dzień ustąpił nocy w jednym momencie. Jakby ktoś ręką zasłonił Słońce. Nawet fasady hiszpańskich świątyń, których tu nie mało, wydawały się w mroku bardziej sakralne. Lima tęskni za deszczem, choć daremnie, bo wiatr od oceanu rozwiewa płonne nadzieje. A i firmament nieba nie da szansy pomarzenia z gwiazd zasłaniając je mglistą powłoką. Ludzie tu są jednak dobrej myśli. Umocnieni wiarą przodków i zawierzeniu ziemi, która ich zrodziła. Będzie ona dalej im przyjazna, bo światło znowu wzejdzie spełniając opiekuńczą misję."
(Leszek Mądzik - Lima, 7 grudnia 2007 r.).


marzec-kwiecień, Ośrodek Kultury - Galeria "Na Piętrze"
WYSTAWA PLAKATÓW LESZKA MĄDZIKA

"Język plastyczny plakatów Leszka Mądzika to rodzaj kolażu motywów niosących określone, już gotowe znaczenia i skojarzenia, złożonego z elementów fotografii, obrazów, motywów malarskich. Dominuje skojarzenie maski i twarzy, ciała i kostiumu. (...) Widz musi sam rozstrzygnąć, czy maska chroni, czy przeszkadza, a może - jest niechcianym dobrodziejstwem? W kolorowym, chwilami barokowym i mimo masek bardzo biologicznym świecie z plakatów Mądzika człowiek jest bytem samotnym i odrębnym, dla którego ratunek stanowi sztuka." (Grzegorz Józefczuk)


marzec-kwiecień, Ośrodek Kultury - Galeria "Na Piętrze"
BAJKOWY ŚWIAT LALEK
wystawa lalek ze zbiorów Teatru Lalek "Arlekin" w Łodzi

Teatr Lalek "Arlekin" został założony w 1948 roku. Od samego początku dąży do zaspokojenia oczekiwań wielbicieli sztuki lalkowej. Doskonali stare i poszukuje nowych rozwiązań technicznych i środków wyrazu artystycznego. Dba o to, by przybliżyć odbiorcom powszechnie znane bajki, a zarazem stara się mówić o otaczającej rzeczywistości. Jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Solistów Lalkarzy. W ciągu 60 lat istnienia przygotował 250 premier - 31 tysięcy spektakli obejrzało blisko 11 milionów widzów. Swoje dokonania prezentował na wielu festiwalach w kraju i za granicą.

Na ekspozycję składają się lalki m.in. z takich przedstawień jak: "Baśń o księciu Pipo", "Dzikie łabędzie", "Szewczyk Dratewka", "Smok", "Książę Portugalii", "Byczek Fernando", "Malutka czarownica", "Królewna Śnieżka". Ich autorami są wybitni polscy projektanci lalek i scenografowie: Adam Kilian, Maria Balcerek, Jadwiga Mydlarska-Kowal, Aleksander Maksymiak, Jan Zieliński, Marta Tomczak, Grażyna Żubrowska, Andrzej Czyczyło.

Współorganizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Lalkarzy POLUNIMA.


wydrukuj



© Polkowickie Centrum Animacji, ul. Skalników 4, 59-101 Polkowice, tel. 076 746 88 10, fax 076 746 88 11, e-mail: poczta@pca.pl, www.pca.pl